Rady při nákupu obkladů

 

 


Rady pro nákup obkladových materiálů
Nákup keramických obkladů je příležitostnou událostí,která často nemilosrdně odhalí naši nerozhodnost s rozpaky dané malou znalostí této problematiky.Přitom jsme si vědomi,že tento nákup zásadně ovlivní kvalitu bydlení nejen v nejbližším období,ale v řadě případů i na celá desetiletí.Jen málo věcí v bytě či domě má takovou trvanlivost,že si svoje vlastnosti i estetickou hodnotu zachovává po celé renerace.Proto doporučujeme zachovat chladnou hlavu a před vlastním nákupem tento krok důkladně promyslet.Na následujících řádcích uvádíme deset bodů,kterým je dobré při nákupu keramických obkladů věnovat pozornost:


VÝBĚR OBKLADŮ:1. Charakter obkladaného prostoru

Hlavními kriteriémi jsou požadovaný design,rozměry prostoru,určení obkladů do vnějších či vnitřních prostor atd.


2. Možnost prohlídky realizovaných projektů

Nakupovat obklady pouze podle katalogu bez prověření jejich skutečného vzhledu na reálných vzorcích je velice ošidné a mnohdy může skončit velkým zklamáním.


3. Možnost dokoupení dodatečného materiálu po určité době

Při nákupu vždy počitáme vždy s 10 až 15% rezervou,ale i přesto raději nakupujeme tam,kde je možno i po delší době materiál dodatečně koupit.Vyhýbame se proto nákupům v akcích,které mají omezenou platnost a dále již není možné zboží koupit.


4. Obchodní podmínky

Při nákupu je nutné znát základní obchodní podmínky: cenu,termín dodání,délku záruky,možnosti a pravidla případně reklamace.


5. Servis,poradenství,renomé

Podstatný je servis zahrnující dopravu zakoupeného zboží,zajištění grafického návrhu realizovaného obkladu,poradenství v technických otázkách týkající se obkládání,nabídku lepidel,spárovacích tmelů a dalších materiálů potřebných pro obkládání apod.


U VYBRANÝCH OBKLADŮ:6.Barva střepu

Jedná se o barevnost hmoty,ze které je střep obkladu vyroben.Obecně platí,že bílý střep je známkou kvality a sázkou na jistotu.


7.Nasákavost (poréznost) materálu

Velmi důležitý parametr,který zásadním způsobem ovlivňuje mrazuvzdor- nost výrobků.Například u obkladaček do koupelen není mrazuvzdornost požadována a nasákavost může dosáhnout přes 10%.Stoupající mrazuvzdo-

rnost dlaždic závisí na jejich klesající nasákavosti.


8. Povrchová úprava proti otěru a uklouznutí

Parametry důležité u podlahových dlaždic,rozlišené do stupnice 1-5 od nejnižší odolnosti po nejvyšší odolnost proti uklouznutí.Pro běžné domácí prostory kuchyní,koupelen a chodeb stačí stupeň 3,zatím veřejné prostory vyžadují otěr 4-5 stupňů.


9. Barevný odstín,velikosti prvků (kalibr)

Každý výrobce značí na obalu svých výrobků číselným nebo znakovým kódem jejich přesný barevný odstín a rozměr.Pro jeden prostor (míst- nost,koupelen,podlahu) je nutné použít materiál stejného odstínu a rozměr.


10. Země původu

Dávno už neplatí,že "co je zahraniční,je dobré".Tento mýtus již čeští výrobci dávno překonali.Nakupovat dovážené zboží je rizikovější,a proto je třeba kontrole jeho parametrů věnovat zvýšenou pozornost.Z tohoto pohledu je nákup obkladů tuzemské provenience jistotou,na kterou se vyplatí vsadit.