Silné vlivy na stavebnictví ( r. 2012 )

 

 

Silné vlivy na stavebnictví od roku 2012Výrazně ušetří ten, kdo si pořídí dům ještě před zvýšením DPH

 

Zásadním vlivem bude zvýšení spodní hranice DPH. Vláda schválila zvýšení spodní hranice daně z přidané hodnoty. Premiér Petr Nečas toto zvýšení odhaduje až k hranici 17 procent. Takto razantní nárůst DPH zvýší skokově ceny domů o 8 procent jen prostým zaůčtováním zvýšené daně. Následně nárůst sazby DPH zvýší i ceny energií, a tím režii staveb a výrobu stavebních materiálu. Cena stavebních materiálů je na ceně energií velmi závislá. Zvýšení DPH o 8 procent se tak v ceně domu promítne hned několikrát. Celkový nárůst očekáváme k hodnotě 12 %.


Například cena tzv. " Eko-domu " vzroste tímto jedním vlivem cca o 360 000 Kč. Peníze získané ze zvýšení DPH plánuje vláda použíz na financování důchodové reformy. Nutnost důchodové reformy je přímo akutní, nelze tedy předpokládat, že by vláda od záměru zvýšení DPH ustoupila.

 Zvýší se i cena DPH i ceny materiálůDalším podstatným vlivem, které zvýší ceny domů stavěných po roce 2011, bude zvýšení ceny materiálů. Čeští výrobci materiálů byli zvyklí zvyšovat své ceny v průměru o 7 procent ročně. Vlivem ekonomické krize v letech 20082010 nebylo možné toto zvýšování cen standartně uplatnit. Ceny materiálů jsou tedy zadržené. Výrobci mčekají na oživení trhu k tomu, aby skokově upravili ceny svých výrobků. Je velmi pravděpodobné, že tato zvýšená poptávka povede v letech 2011 - 2012 ke zvýšení cen většiny stavebních materiálů. Tento vliv na cenu odhadujeme okolo 5-ti procent.


Programy zahájené do konce r. 2010 se s vysokou pravděpodobností změnám r. 2012 vyhnou.Zdroj: Info ze stavebnictví 1.11.2010